Nowy Rok to magiczna data, prawie tak magiczna jak każdy poniedziałek i początek każdego miesiąca. Wielu ludzi potrzebuje wyjątkowej daty, aby coś zacząć. Niestety często taka magiczna data pojawia się znienacka i człowiek jeszcze nie jest gotowy rozpocząć realizacji wymarzonego celu. Tym razem chcę przedstawić Wam pewien plan. Myślę, że jest wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się do wdrożenia go od nowego roku. Nowy plan to plan na zdrowie.
WRAP (Wellness Recovery Action Plan) to, mówiąc dosłownie, Plan Aktywnego Odzyskiwania Dobrostanu, a prościej Plan Aktywnego Utrzymywania Zdrowia. Zdrowia, które jest efektem codziennego wysiłku. Jest to narzędzie wypracowane przez Mary Ellen Copeland, osobę z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Więcej teorii na ten temat można znaleźć w Internecie, tutaj przedstawię tylko początkowe etapy do opracowania tego planu.
Etap pierwszy – codzienna pielęgnacja zdrowia
Odpowiedz sobie na następujące pytania:
Odpowiedz sobie na następujące pytania:
· Jak wyglądasz, kiedy dobrze się czujesz?
· Jak postrzegają Cię bliscy, kiedy dobrze się czujesz?
· Jak sam siebie postrzegasz, kiedy dobrze się czujesz?
Co musisz zrobić każdego dnia, aby czuć się, wyglądać i działać tak, jak opisałeś to w punkcie powyżej? Wypisz wszystkie czynności, jakie musisz zrobić, aby Twoje samopoczucie było dobre. Przykładowa lista może wyglądać następująco:
Co musisz zrobić każdego dnia, aby czuć się, wyglądać i działać tak, jak opisałeś to w punkcie powyżej? Wypisz wszystkie czynności, jakie musisz zrobić, aby Twoje samopoczucie było dobre. Przykładowa lista może wyglądać następująco:
· Umyć się
· Przyjąć tabletki
· Wypić 2 litry wody i zjeść 4 lekkostrawne posiłki
· Wypić kawę
· Wywietrzyć mieszkanie
· Iść na spacer
· Położyć się spać między 21 a 22
3. Zdefiniuj rzeczy, które możesz zrobić, ale nie są one konieczne do wykonania codziennie. Możesz umieścić tu rzeczy, które warto wykonać raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Czytanie tej listy pomoże Ci poczuć rozmaitość środków, po które możesz sięgnąć w celu utrzymania swojego dobrostanu.
Etap drugi – czynniki zapalne i wyzwalacze
Bardzo istotną sprawą jest świadomość czynników drażniących. Czynniki zapalne i wyzwalacze to rzeczy, na które w większości nie mamy większego wpływu, ale można się przygotować na zagrożenia, które ze sobą niosą. Najlepiej wypisz sobie to, co jest dla Ciebie trudne. Poniżej prezentuje przykładowe wyzwalacze:
· Daty bolesnego wydarzenia (np. rocznica śmierci kogoś bliskiego, rozwodu)
· Stres w pracy, przemęczenie
· Zerwanie relacji (np. z partnerem, przyjaciółką, rodzeństwem)
· Przedłużająca się samotność
· Problemy finansowe
· Choroba fizyczna, infekcja, zatrucie
· Nawroty uzależnień
· Sytuacje i rzeczy, które przypominają o porzuceniu i zaniedbaniu
Teraz masz szereg informacji o sobie, swoim dobrostanie i czynnikach zagrażających jego utrzymaniu. Jednym słowem jesteś gotowy - gotowy na kryzys i gotowy, aby go uniknąć. Jak to zrobić? Przygotuj plan według poniższego schematu.
1. Skorzystaj z Etapu I i sprawdź, czy przestrzegasz wszystkich swoich zasad codziennej pielęgnacji zdrowia.
2. W razie pojawienia się czynnika drażniącego skontaktuj się z przyjacielem lub inną zaufaną osobą. Opowiedz, jak się czujesz, co się wydarzyło i jak sobie z tym radzisz.
3. Wykonaj kilka swoich ulubionych ćwiczeń, dodaj ćwiczenia oddechowe lub relaksacyjne.
4. Skontaktuj się z zaufaną osobą (terapeuta, znajomy z grupy wsparcia), aby oceniła Twój stan.
5. Wyśpij się i odpocznij w najlepszy dla siebie sposób np.: posłuchaj muzyki lub idź na spacer.
Możesz ten plan rozbudować o dodatkowe czynności, które pozwolą Ci poczuć się lepiej, mimo wystąpienia czynnika zapalnego. Mam nadzieję, że to narzędzie będzie dla Ciebie pomocne. Podziel się nim z innymi. Sprawdza się ono doskonale nie tylko u osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, ale u każdego, kto doświadcza kryzysu psychicznego.
Tekst powstał na podstawie warsztatów dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego realizowanych w Zespole Leczenia Środowiskowego przy Centrum Psychiatrii w Katowicach
Dalej Krysiu!
OdpowiedzUsuńPisz dalej !
Aktywne planowanie swojego zdrowia, czy aktywna pielęgnacja swojego zdrowia,
to jak wiesz, nie tylko podstawy pielęgnacji codzienności
Całość polega na tym, że fortuna kołem się toczy i raz bywamy na wozie, a raz pod wozem.
Te chwile "na wozie" można wykorzystać do stworzenia tego "PLANU".
Gdy przychodzą wyzwalacze, gdy pojawiają się objawy zwiastunowe, wtedy sięgamy po pomoc, po naszą "skrzynkę z narzędziami" do poprawiania samopoczucia. A nawet jak pojawi się kryzys, to i tak mamy plan na to, jak z niego wyjść i wdrapać się znów "na wóz" ;-)
:)
OdpowiedzUsuń