poniedziałek, 10 grudnia 2018

Grudniowa biblioteczka

Zbliżają się święta. Wielu z nas głowi się nad prezentami dla najbliższych. Ten problem nigdy sam się nie rozwiąże, ale być może moje czytelnicze propozycje staną się dla kogoś inspiracją.
Pierwsza książka, którą chcę Wam przedstawić to powieść Dziki Guillermo Arriaga. Jej główny bohater jest 17-letnim mieszkańcem meksykańskiej kolonii. Chłopak w krótkim czasie traci całą swoją rodzinę: brata, babcię i rodziców. Pozostaje sam ze swoją młodością, miłością, chęcią życia i zemsty. Autor pokazuje świat kolorowy, a zarazem pełen odcieni szarości, gdzie nic nie jest czarno-białe. Nie potrafię oddać niesamowitego charakteru tej książki, więc pozwolę sobie zacytować jej fragment: zbyt wiele śmierci i grozy wywołujecie, bogowie. jeśli już macie istnieć, to przynoście radość i dobrobyt. niech nikt nie zabija w waszym imieniu. niech nikt nie napada, nie porywa, nie kaleczy, nie gwałci, nie osądza, nie skazuje. nie pozwalajcie na to. powstrzymajcie wreszcie ręce zabójców. my, ludzie, chcemy pokoju. zawrzyjmy umowę i żyjmy dalej w pokoju. wy, my. w pokoju. Na mnie wywarła ogromne wrażenie i pochłonęłam ją w kilka dni, mimo że liczy blisko 700 stron, ale żadna linijka nie jest tam zbędna.
Kolejna pozycja jest z pogranicza literatury kulinarnej i zdrowego stylu życia. Zamień chemię na jedzenie Julity Bator to kompendium wiedzy o zagrożeniach czyhających w żywności produkowanej przemysłowo i dostępnej na wyciągnięcie ręki. Autorka pokazuje, jak w nierewolucyjny sposób całkowicie zmienić odżywianie. Książka krok po kroku ujawnia tajniki współczesnego gotowego jedzenia i uczy, jak sprawnie przygotować jego zdrowe, domowe zmienniki. Myślę, że publikacja ta będzie przydatna dla każdego, komu zależy na zdrowiu.
Dla miłośników literatury psychologicznej i psychiatrycznej przygotowałam dwie propozycje. Coś zupełnie innego: Piekło dorastania autorstwa Arnhild Lauveng oraz rozmowę Edwarda Krzemińskiego z Ireną A. Stanisławską pt.: Jak tu nie zwariować. Na herbatce u psychiatry.
Pierwsza z nich to publikacja poświęcona chorobom, zaburzeniom i problemom psychicznym dotykającym dzieci i młodzież. Poznajemy 17 historii, których bohaterowie przeżyli coś zupełnie innego. Jest tam też miejsce na rzetelne informacje o chorobach psychicznych, sposobach i możliwościach ich leczenia. Mimo że książka ta opisuje realia norweskiej służby zdrowia, to informacje tam zawarte będą pomocne także dla polskiego czytelnika. Całość jest napisana w przystępny i prosty sposób, skierowana głównie do młodego obiorcy, ale każdy może dużo wynieść z tej lektury.
Dr Edward Krzemiński jest psychiatrą z wieloletnim doświadczeniem. Zaczynał jako lekarz w powojennej rzeczywistości. Jego wiedza w dziedzinie zdrowia psychicznego jest ogromna. Książka w sposób łatwy, lekki i przyjemny wprowadza czytelnika w świat chorób i zaburzeń psychicznych. Bez trudnych słów opisuje rzeczywistość osób leczących się. Skraca dystans między światem „ludzi normalnych” i „wariatów”. Myślę, że może to być świetny prezent w każdej rodzinie, gdzie pojawia się jakikolwiek problem psychiczny. Wspólna lektura ułatwia rozmowę na trudne tematy.
Ostatnia propozycja to zbiór opowiadań pod tytułem Splot Słoneczny Tomasza Jastruna. Krótkie nowele idealnie nadają się na lekturę do komunikacji miejskiej czy lekarskiej poczekalni. Jest to wierny portret absurdalnej rzeczywistości, w której toczy się normalne życie. Dzięki tej pozycji po raz kolejny uświadomiłam sobie, jak barwny jest świat. Jeśli chcecie podarować książkę komuś, kto nie lubi czytać, może warto zacząć od tej pozycji?
Mam nadzieję, że w tym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie lub swoich bliskich. Warto czytać, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozszerzanie swojego świata. I świata wyobraźni, w której wszystko jest możliwe!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zmiany, zmiany, zmiany!

 Ponad dwa lata temu, kiedy zaczynałam prowadzić tego bloga nie miałam żadnego pojęcia o stronach internetowych. Wybrałam jedyne narzędzie, ...